Przejdź do treści

Blog Renee

Jak przedłużyć trwałość perfum?

kobieta testująca perfumy

Znasz to uczucie, gdy znajdziesz swój wymarzony zapach i chcesz pachnieć nim przez wiele godzin? Z naszą pomocą dowiesz się, jak przedłużyć trwałość perfum. Zwrócisz uwagę otoczenia i poznasz sposoby ich aplikacji. Wyeliminujesz także błędy popełniane przy przechowywaniu perfum. Dobieranie zapachu to sztuka, a dzięki naszym radom sprawisz, że będzie trwalszy.

Dlaczego perfumy tracą swoją trwałość? 

Sięgasz po swój ulubiony flakon, perfumujesz się i po chwili zapach się ulatnia, a Ty go nie czujesz? Powodów utraty trwałości perfum może być kilka, oto one:

  • nieszczelny flakon – jeżeli posiada korek może nie tylko pełnić funkcję ozdobną, ale i praktyczną, dlatego dbaj o to, aby był na miejscu, a w podróży zwracaj szczególną uwagę na to, czy perfumy są dobrze zakręcone
  • złe przechowywanie – nasłonecznione i wilgotne miejsca to najgorszy wybór dla Twoich zapachów, mogą obniżyć trwałość zapachu perfum
  • upłynięcie daty ważności – zapach może stać się bardziej stłumiony, kwaśny lub nieprzyjemny. Może także utracić świeżość i stać się bardziej przytłaczający
  • pH skóry – na skórze o niższym pH (bardziej kwaśnej) zapachy mogą rozwijać się szybciej i intensywniej, ale też ulatywać szybciej
  • warunki atmosferyczne – upały powodować, że ciecz we flakonie odparowuje szybciej, powodując, że zapachy stają się bardziej lotne.

Jakie perfumy są naturalnie mniej trwałe?

Sugeruje to już sam flakon. Jak sprawdzić trwałość perfum? Białe, zielone, żółte oraz niebieskie buteleczki zawierają cytrusowe, wodne i lekkie zapachy. Te z kolei składają się z nut takich, jak: pomarańcza, jaśmin, róża, konwalia, cytryna, czy mandarynka, które szybko ulatniają się z powierzchni skóry. Dotyczy to także nut owocowych np.: jabłko, brzoskwinia i truskawka. Takie zapachy zazwyczaj utrzymują się na skórze 2 – 3 godziny. Z kolei cytrusowe 2 – 4 godziny.

Od czego zależy trwałość perfum? Niektóre nuty zapachowe są nietrwałe ze względu na swoją budowę chemiczną i sposób, w jaki uwalniają się z perfum. Nuty głowy, które są pierwszymi, najbardziej intensywnymi zapachami, zazwyczaj szybko się ulatniają, podczas gdy nuty bazy, które są cięższe i bardziej esencjonalne, utrzymują się dłużej. Kompozycje o nutach delikatnych kwiatów, jak konwalia czy piwonia nie mają takiej samej trwałości jak intensywne drzewne czy orientalne – to są perfumy długo pachnące. Ale bez obaw istnieją sposoby, które sprawią, że Twój ulubiony zapach będzie utrzymywać się dłużej.

Jak aplikować perfumy, aby utrzymały się dłużej? 

Istnieją sposoby dzięki, którym perfumy damskie będą trzymały się dłużej. Wiele zależy od sposobu aplikacji. Najpopularniejszym jest nakładanie ich na skórę. Drugim jest perfumowanie ubrań, a jeszcze innym włosów. Jak więc aplikować perfumy? Częstym błędem jest rozcieranie perfum tuż po ich aplikacji, szczególnie na nadgarstkach, w ten sposób ulatniają się drobiny zapachu, który jest mniej wyczuwalny. Lepiej delikatnie przyłożyć nadgarstki do siebie aby równo rozłożyć woń. Perfumy typu roll on aplikuj na zgięcia np. łokci. Najlepiej nakładać je na czystą, nawilżoną skórę, co wpłynie na przedłużenie zapachu perfum.

Aplikacja na skórę vs. ubrania – co lepsze?

Oba sposoby mają zalety i wykorzystasz je w zależności od potrzeb.

  • Aplikacja perfum na skórę
    Pod wpływem wzrostu temperatury ciała uwalniane są cząsteczki zapachu. Dzięki temu zyskuje on trójwymiarowość. Aplikacja na skórę sprawia, że perfumy zmieszają się z Twoim naturalnym zapachem, w ten sposób zyskasz niepowtarzalną kompozycję.
  • Aplikacja perfum na ubrania
    To opcja jest doskonała dla osób mających problem z uczuleniami i wrażliwą skórą. Używaj zapachów w okolicy dekoltu, ale bez kontaktu ze skórą.
    To także świetne wyjście na lato, gdyż nie powinno się aplikować perfum bezpośrednio na skórę, narażoną na ostre promienie słoneczne.

Przy rozpylaniu perfum warto zwrócić uwagę na odległość aplikacji. Nie rób tego zbyt blisko, aby zapobiec powstawaniu plam, Szczególnie w przypadku białych koszul. Odpowiednia aplikacja to 15-20 cm od skóry. Precyzyjne pryśnięcie zapewni intensywność zapachu. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na nakładanie perfum bezpośrednio na skórę wybierz bluzki longsleeve z dekoltem caro lub sukienki hiszpanki.

Gdzie aplikować perfumy, by pachniały dłużej?

Jeśli zależy Ci na tym, aby zapach utrzymywał się dłużej, powinnaś wiedzieć gdzie je aplikować. Na ciele są to najbardziej ukrwione miejsca, czyli nadgarstki, za uszami, na nawet zgięcia pod kolanami – warto o tym pamiętać szczególnie wiosną i latem, gdy zakładasz sukienkę mini lub szorty. Klasycznym sposobem jest także aplikowanie perfum na dekolt. Jeśli zakładasz krótki rękaw możesz użyć perfum na zgięciu przedramienia. To także dobrze ukrwione miejsce, które wzmocni intensywność zapachu.

Aplikowanie perfum na nawilżoną skórę  

Przesuszona skóra nie będzie skutecznie uwalniała zapachu, dlatego zadbaj o jej nawilżenie. Najlepszym sposobem będzie użycie balsamu do ciała o tym samym zapachu co perfumy. To warstwowanie zapachu wzmocni jego projekcję. Jeżeli nie masz produktu z tej samej serii co perfumy, wybierz taki o podobnych nutach zapachowych. Możesz także użyć olejku, nie tylko świetnie nawilży skórę, ale także przedłuża trwałość zapachu. Jeśli wybierzesz taki z drobinami, świetnie podkreślisz także opaleniznę na nogach, zakładając spódniczkę mini. A jak aplikować perfumy na nawilżoną skórę? Po nałożeniu balsamu, czy olejku poczekaj do jego wchłonięcia, a następnie spryskaj ciało w konkretnych miejscach takich, jak szyja, czy nadgarstki, pozytywnie wpłynie to na przedłużenie zapachu perfum.

Jak przechowywać perfumy, aby zachowały intensywność zapachu? 

Złe przechowywanie perfum to jeden z najczęstszych błędów mających wpływ na trwałość po otwarciu. Poznaj idealne miejsca dla Twoich flakonów, dzięki którym będziesz się cieszyć niezmienionym zapachem. Dowiedz się także, jak dbać o perfumy, aby zachowały intensywność. Oto najlepsze miejsca do przechowywania:

  • toaletka – praktyczna opcja, gdyż będę zawsze pod ręką razem z innymi kosmetykami
  • komoda w sypialni – idealnie zacienione miejsce ochroni płyn przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych
  • szuflada w garderobie – zabezpieczy perfumy przed działaniem światła, wilgoci, a także przypadkowym strąceniem i stłuczeniem

Czy perfumy mogą się zepsuć? 

Przeterminowane perfumy mogą stracić swoje pierwotne właściwości zapachowe i jakościowe. Choć perfumy nie psują się w sensie technicznym, to z czasem ich skład może się zmienić, co wpłynie na ich intensywność, trwałość i zapach. Jak rozpoznać, czy perfumy straciły swoją jakość? Kontakt z światłem może przyspieszać procesy chemiczne, które prowadzą do pogorszenia jakości perfum i zmiany ich koloru. Wysoka temperatura, np. przechowywanie perfum w łazience, może spowodować utlenianie i pogorszenie zapachu. Kontakt z powietrzem, szczególnie przy częstym otwieraniu flakonu, może sprawić, że perfumy utracą swoją intensywność.

Jakie inne techniki pomagają utrzymać zapach perfum na dłużej? 

Czy wiesz jak jeszcze sprawić, aby zapach został z Tobą na dłużej? Poznaj nasze rady:

  • aplikacja na wilgotną skórę – skóra po kąpieli lub prysznicu jest wilgotna, co pozwala perfumom lepiej się wchłonąć i utrzymywać zapach dłużej
  • aplikacja na ubrania– aplikuj perfumy na szaliki, kurtki, chusty lub sukienki z naturalnych materiałów, jak bawełna, wełna czy jedwab, te materiały lepiej zatrzymują zapach niż syntetyczne
  • unikanie przesadnej aplikacji – przesadna ilość zapachu może powodować, że perfumy znikną szybciej, 2-3 psiknięcia sprawią, że zapach będzie się rozwijał stopniowo.

Używanie balsamów i olejków perfumowanych 

Jak wcześniej wspomniałyśmy nawilżona skóra to podstawa, ale balsamy i olejki mogą także służyć jako dodatkowa warstwa zapachu. Balsamy perfumowane to kremowe formuły wzbogacone o zapach, które są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą, by zapach perfum utrzymywał się dłużej i bardziej subtelnie. Olejki perfumowane to gęstsze i bardziej skoncentrowane formuły zapachowe. Często zawierają oleje roślinne (np. migdałowy, arganowy) jako bazę. Są one znane ze swojej trwałości i intensywności zapachu. Wystarczy niewielka ilość, aby zapach utrzymywał się przez wiele godzin.

Nałóż kilka kropel olejku na pulsujące miejsca, takie jak nadgarstki, zgięcia łokci, szyja czy dekolt. Balsamy perfumowane najlepiej nakładać na czystą, nawilżoną skórę. Dzięki temu zapach będzie się lepiej wchłaniał i utrzymywał przez dłużej. Używaj balsamu w tych miejscach, gdzie normalnie aplikujesz perfumy: na nadgarstkach, dekolcie, za uszami i na zgięciach łokci.

Warstwa zapachowa – jak stworzyć intensywniejszy efekt

Warstwowanie do doskonała technika na trwały zapach perfum. Polega na nakładaniu po kolei różnych produktów o tych samych nutach, aby wzmocnić efekt. Wielu producentów tworzy zestawy, w których znajdziesz nie tylko perfumy, ale także balsamy, żele pod prysznic, czy perfumetki. Dzięki użyciu każdego produktu, Twoje perfumy będą wyczuwalne dłużej. Najpierw umyj ciało żelem, następnie nałóż balsam i użyj perfum. Zapach możesz reaplikować w ciągu dnia za pomocą perfumetki, która dzięki swojej małej pojemności zmieści się do torebki. Istnieją także decydowane perfumy do włosów. Choć możesz użyć klasycznej opcji, to nie jest ona zalecana, gdyż zawarty w niej alkohol może przesuszać włosy. Dedykowane perfumy będą lepszą opcją, szczególnie latem, przy dużej ekspozycji na słońce.

Zapachowe Q&A

  • Co jest trwalsze woda toaletowa, czy perfumowana?
    Trwalsza jest woda perfumowana. Obie różnią się zawartością olejków zapachowych w przypadku toaletowej jest to od 5% do 15%, a tej intensywniejszej 15%-20%.
  • Kiedy perfumy tracą ważność?
    Każdy flakon posiada datę ważności, często jest oznaczona znakiem słoiczka z ilością miesięcy zdatności do użytku od otwarcia. Zazwyczaj jest to 12 miesięcy. Jednak czas ten może znacząco się skrócić przy niewłaściwym przechowywaniu.
  • Po czym poznać, że perfumy są trwałe?
    Mają wysoką zawartość olejków zapachowych. Są to czyste perfumy lub wody perfumowane, Posiadają składniki takie, jak wanilia, drzewo sandałowe czy ambra, które najdłużej utrzymują się na skórze. Najlepiej sama zaaplikuj zapach na skórę i sprawdź jak długo są wyczuwalne.

Perfumy możesz dobierać kolorystycznie do ubrań, podobnie jak paznokcie, zobacz jakie pasują do białęj sukienki.