DO GÓRY
13 Wrz

Jak wyprać i wyprasować wełniany płaszcz?

Jak można wyczyścić płaszcz wełniany

Zastanawiasz się, jak odświeżyć płaszcz zimowy tak, by wyglądał jak nowy? Jak wyczyścić i odświeżyć płaszcz w domu, nie wydając niepotrzebnych środków na profesjonalne usługi? Okazuje się, że wyczyszczenie płaszcza –  także wełnianego – w domowych warunkach wcale nie jest takie trudne. Zobacz, jak możesz to zrobić!

 

Czy wełniany płaszcz można prać w pralce?Jak można wyprasować płaszcz z wełny

 

To pytanie często zadajemy sobie, oglądając zabrudzenia czy zakurzenia na swoim płaszczu. Jeżeli Twoja pralka dysponuje specjalnym programem do prania wełny, problem z głowy! Jeśli jednak nie masz takiego programu, i nie jesteś pewna, czy Twoja pralka odpowiednio zajmie się Twoim ukochanym płaszczem, lepiej nie ryzykować i oddać płaszcz specjalistom.

 

Jak można wyczyścić płaszcz wełniany?

 

Jeśli Twój płaszcz jest tylko delikatnie zabrudzony, możesz wyczyścić go na kilka innych sposobów. Zaopatrz się w specjalną rolkę do czyszczenia ubrań. Nawet nie spodziewasz się, z iloma zabrudzeniami da sobie wspaniale radę! Warto też pomyśleć o zakupie szczotki do czyszczenia wełnianych ubrań, w tym płaszczy. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, jeśli chodzi o płaszcze wełniane: nawet niewielkie zabrudzenia dobrze usuwać niemal natychmiastowo, zapobiegając tym samym wniknięciu brudu w strukturę włosia. Im wcześniej wyczyścisz płaszcz, tym lepiej. Drobne zmechacenia możesz usunąć golarką do ubrań, a niewielki zabrudzenia: odkurzaczem – pamiętaj jednak, by robić to wyjątkowo delikatnie.

 

Jak w odpowiedni sposób suszyć wełniany płaszcz?

 

W warunkach domowych możesz suszyć na solidnym wieszaku – w takim stanie płaszcz zachowa swój kształt. Wieszak powinien być wykonany z grubego tworzywa, najlepiej drewna. Dzięki temu utrzyma ciężar mokrego, wełnianego płaszcza. Rozłóż materiał na wieszaku tak, by prezentował się idealnie. Zwróć szczególną uwagę na układ ramion – inaczej Twój płaszcz może się nieestetycznie odkształcić.

 

Jak można wyprasować płaszcz z wełny?Jak dobrze przechowywać wełniany płaszcz

 

Jeśli Twój płaszcz jest bardzo pognieciony, doprowadzenie go do idealnego może być niemożliwe lub utrudnione w warunkach domowych. Jeśli na płaszczu pojawiły się tylko drobne zagniecenia, spróbuj delikatnie wyprasować go przez lekko wilgotną, lnianą ściereczkę.

 

Jak dobrze przechowywać wełniany płaszcz?

 

Dobra praktyka mówi o wieszaniu płaszczy na drewnianych, solidnych wieszakach, z zachowaniem odpowiedniego odstępu płaszcza od innych ubrań. W ten sposób unikniesz dodatkowych zagnieceń. Pamiętaj o opróżnieniu kieszeni po każdym powrocie do domu i odwieszeniu płaszcza na swoje miejsce, szczególnie jeśli w kieszeni nosisz coś większego. Inaczej Twój płaszcz może się odkształcić. Nie wypychaj także rękawów szalikami lub czapkami, gdyż może to wpłynąć na wygląd płaszcza.

Avatar
Fz Fz