DO GÓRY
15 Sty

Jak prać sztuczne i naturalne futro – nasze porady!

pranie futer

Futerko to gorący trend w tym sezonie, więc musisz mieć chociaż jedną rzecz z tym modnym dodatkiem! Jednak żeby dobrze się prezentowało, powinno być zadbane i błyszczące. Ta zasada dotyczy zarówno okryć wykonanych ze sztucznego, jak i naturalnego futra. Pielęgnacja tego dodatku może sprawiać trochę kłopotów. W jaki sposób czyści się sztuczne i naturalne futerko?

Czy można w ogóle prać futro? Odpowiadamy!

Futra naturalne i sztuczne często są z wyglądu do siebie bardzo podobne, ale pielęgnuje się je w zupełnie inny sposób. Sztuczne okrycie można wyprać, kiedy będzie już nieświeże, ale należy robić to bardzo ostrożnie. Nie wolno wrzucać go do pralki ani tym bardziej wirować. Zaleca się raczej delikatne, ręczne pranie. Jeżeli chodzi o futro naturalne, to w żadnym razie nie można go czyścić w tradycyjny sposób, czyli prać z płynem lub proszkiem do prania. Tego typu okrycie ma na sobie sporo tłuszczu zwierzęcego, który nadaje mu odpowiedniego połysku oraz elastyczności. Po wypraniu w tradycyjny sposób cała tłusta warstewka zostanie usunięta, przez co futro kompletnie się zniszczy.

Jak wyprać sztuczne futerko? Podpowiadamy!

Przejdźmy do tego, jak w domowych warunkach wyprać sztuczne futro. Będzie Ci do tego potrzebna ciepła woda oraz szampon dobrej jakości. Namocz futerko w dużej misce i delikatnie wypierz z odrobiną szamponu. Następnie je wypłucz, delikatnie odciśnij i zawiń w bawełniany materiał. Sztucznego futerka nie można pod żadnym pozorem wykręcać ani traktować zbyt mocno. Niektóre okrycia można wrzucić do pralki na program delikatny, ale taka informacja musi znaleźć się na metce. Jeżeli jej nie ma, to pod żadnym pozorem nie pierz sztucznego futerka w taki sposób! Istnieje również sposób na czyszczenie takiego futra bez zamaczania w wodzie – będziesz potrzebować spirytusu amoniakowe go i kwasu cytrynowego, które należy rozcieńczyć w wodzie. Taką mieszanką trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie zabrudzone miejsca.

Jak wyprać naturalne futro? Sprawdzone sposoby!

Jak w takim razie odświeżyć futro naturalne? Możesz to robić jedynie na sucho. Będziesz potrzebować do tego mąki ziemniaczanej albo zwyczajnej dziecięcej zasypki. Te produkty zachowają się jak suchy szampon i wyciągną z Twojego okrycia kurz, zabrudzenia czy nadmiar tłuszczu. Wystarczy tylko włożyć futerko do miski, dokładnie zasypać je wybranym produktem w brudnych miejscach i delikatnie go wetrzeć. Po chwili futro można otrzepać i dokładnie przeczesać. Dobrym pomysłem będzie też wyniesienie go na powietrze. Ten sposób świetnie sprawdza się w przypadku jasnych futer (będzie działał też na ciemnych modelach, ale te trzeba bardzo dokładnie wyczesać). Futra naturalne lubią też częste wietrzenie, suszenie oraz rozczesywanie.

Jak odświeżyć futerko przy kapturze bez prania całej kurtki?

Futerka, które są ozdobą kaptura, bardzo często są po prostu odpinane. Sprawdź, czy tak jest w przypadku Twojej kurtki. Jeśli tak, to będziesz miała bardzo ułatwione zadanie! W sytuacji, gdy futro zostało po prostu wszyte i nie da się go w żaden sposób oddzielić od kurtki, będziesz musiała po prostu uważać, żeby nie zamoczyć reszty ubrania. Najłatwiej jest odświeżyć futerko, przecierając je pianą, uzyskaną poprzez zmydlenie jakiegoś środka do prania. Najpierw przygotuj sobie sporo piany z delikatnego płynu do prania lub proszku. Potem przy użyciu wilgotnej ściereczki z odrobiną piany przeczyść dokładnie futro. Po całym zabiegu wytrzyj tę część kurtki i pozostaw ją do swobodnego wyschnięcia.

Jak prać kurtkę z futerkiem, by się nie zniszczyła?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie kurtki, która ma na sobie futerko, dokładnie przeczytaj wszytą metkę. Będzie tam zapisane, w jaki dokładnie sposób należy prać daną rzecz. Ubrania ze sztucznym futerkiem najczęściej można prać w pralce w trybie delikatnym do 40 stopni Celsjusza albo po prostu ręcznie. Nie zaleca się wirowania! Pranie ręczne powinno wyglądać w taki sam sposób jak w przypadku całego sztucznego futra.

Jak wyczyścić buty z futerkiem? Doradzamy!

jak prać ubrania z futraZastanawiasz się, jak wyczyścić futerko w butach? Twoje ulubione botki, traperki czy klapki z futrem, które były tak modne latem, nie wyglądają już zbyt dobrze? Możesz spróbować je odświeżyć w taki sam sposób jak kurtki i inne okrycia wierzchnie. Naturalne futro najlepiej potraktować mąką ziemniaczaną lub pudrem dla niemowląt, a sztuczne futerko delikatnie wyprać lub wyczyścić pianą.

Co zrobić, żeby futro nie liniało i dobrze wyglądało?

Jak dbać o sztuczne i naturalne futerko? Oprócz regularnego czyszczenia warto również co jakiś czas je delikatnie przeczesać, szczególnie gdy nosimy model z długim włosiem. Dzięki takim zabiegom nie będą się kołtunić i zlepiać w nieładne strąki.

Jak przechowywać futro do następnego sezonu?

Nie poleca się chowania futer sztucznych i naturalnych do plastikowych pokrowców. O wiele lepiej jest je przechowywać w papierowych torbach lub płóciennych osłonkach w chłodnym i przewiewnym miejscu. Aby zabezpieczyć futerka przed molami, dobrze jest włożyć do szafy woreczki z lawendą lub środkiem przeciwmolowym.

Sprawdź też, jak nosić futro w naszym kolejnym artykule!

Avatar
Fz Fz