Przejdź do treści

Blog Renee

Jak prać poliester? Poznaj sprawdzone sposoby i kilka przydatnych tipów!

stylizacje na festiwal 2023

Chyba każda z nas ma w swojej garderobie ubrania z poliestru. Ten syntetyczny materiał jest niezwykle wytrzymały, odporny na zagniecenia i rozciąganie, a dodatkowo bardzo łatwy w pielęgnacji. No właśnie: jak prać poliester? Czy można z powodzeniem wrzucić go do pralki na dowolny program, a może lepiej zrobić to ręcznie? Przygotowałyśmy dla Ciebie kompleksowy poradnik o praniu poliestru – dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić ukochane ubranie.

Kluczowe pytanie: czy poliester można prać w pralce?

Tak! Pielęgnacja ubrań z poliestru jest niezwykle prosta, również jeśli chodzi o pranie. Oczywiście przed wrzuceniem rzeczy do bębna warto upewnić się na metce (o ile ją posiada), czy producent nie zaleca inaczej. Zasadniczo jednak włókna poliestrowe są na tyle mocne i wytrzymałe, że można je bez problemu uprać maszynowo, a potem rozprasować ewentualne zagniecenia. Co więcej nie zmniejszają się ani nie rwą pod wpływem wirowania – zazwyczaj wyciągniesz je dokładnie takie same, jakie były przed praniem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy poliester kurczy się w praniu, bądź spokojna!

Jeszcze przed wrzuceniem ciuchów do bębna ważne jest ich przygotowanie. Koniecznie opróżnij kieszenie w spodniach, odczep zawieszki czy dekoracyjne łańcuszki i najlepiej wywiń materiał na lewą stronę. Masz zwiewne, zasuwane spodnie na lato wykonane z tkaniny poliestrowej? Chcesz je nieco odświeżyć? Koniecznie zasuń rozporek i upewnij się, że w kieszeniach nie pozostały żadne przedmioty, monety, paragony czy chusteczki. A może masz przepiękną sukienkę maxi w kwiaty o fasonie szmizjerki? Twoja kreacja posiada zmysłowy pasek podkreślający linię talii? Najlepiej upierz je osobno, zwłaszcza jeśli pasek ma metalową klamrę czy ozdobne nity. Inaczej twarde elementy mogą zawadzać o sukienkę podczas wirowania i trwale ją uszkodzić.

W ilu stopniach prać poliester? Trzymaj się tych granic

Wrzuciłaś już do bębna ubranie z poliestru? Pranie w pralce tego materiału wymaga ustawienia odpowiedniego programu. Który wybrać? Wiele zależy od tego, co pierzesz: inaczej pielęgnuje się lekkie, zwiewne bluzki hiszpanki czy szorty, a inaczej grubsze ręczniki albo kołdry. Jeśli ubranie jest mocno zabrudzone, lepiej ustawić dłuższy program lub zastosować wcześniej pranie wstępne, niż zwiększyć temperaturę. W jakiej temperaturze prać poliester? Zazwyczaj jednak mówi się o zasadzie, by czyścić poliester w temperaturze max. 60 stopni. Każda część garderoby może wymagać innej pielęgnacji. Ubrania z cienkich włókien najlepiej prać w temperaturze 30-40 stopni (możesz ustawić program na “Delikatny”). Dotyczy to również odzieży sportowej. To bezpieczna temperatura i nie powinna powodować jakichkolwiek zniszczeń. Kołdry czy pościele warto z kolei ustawić na 60 stopni – również ze względów higienicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć? Płukanie poliestrowych ubrań należy wykonywać w zimnej wodzie, a optymalna prędkość wirowania to 800 obrotów. Dzięki temu unikniesz nadmiernych zagnieceń – pamiętaj, że poliester ma niskie właściwości higroskopijne i schnie błyskawicznie. Ostatnia wskazówka: ubranie z tego materiału możesz je suszyć w suszarce bębnowej, najlepiej w trybie do tkanin syntetycznych. W jakiej temperaturze prasować poliester? Tu również warto trzymać się zaleceń, które znajdziesz na metce. Jednak jeśli ją odcięłaś lub ubranie nie miało metki, użyj średniej temperatury. Zwróć uwagę, że poliester to materiał łatwopalny. Aby nie zniszczyć sukienki lub spódnicy warto prasować ją przez bawełnianą ściereczkę i używać dużej ilości pary.

Jak prać kurtkę z poliestru, by jej nie zniszczyć?

Pranie kurtki z poliestru wcale nie jest takie trudne. Wystarczą Ci wskazówki, które przeczytałaś powyżej. Zanim więc rozpoczniesz pranie, koniecznie dobre przygotuj kurtkę. Opróżnij kieszenie, zasuń wszystkie zamki błyskawiczne, zapnij zatrzaski i guziki. Usuń luźne elementy (paski, klamry, przywieszki), najlepiej odsunąć również kaptur, wraz ze wszystkimi obszyciami. Kurtka jest gotowa do prania? To zaczynajmy! Włóż swoją ukochaną parkę, bomberkę czy zimowy, pikowany model do bębna i ustaw delikatny program (lub wybierz opcję 30 stopni). Pora na wirowanie – najlepiej jak najniższe, w większości urządzeń będzie to 400 obrotów. Wlej środek piorący – unikaj silnych detergentów, a ewentualne plamy czy zabrudzenia na kurtce albo płaszczu usuń ręcznie jeszcze przed wrzuceniem ubrania do bębna. Przy tak niskiej temperaturze najlepiej sprawdzi się płyn do prania.

Pora na przydatnych wskazówek. Po pierwsze jeśli kurtka nie zmieści się do bębna, nie wpychaj jej na siłę. W takim przypadku zdecydowanie bardziej efektywne (i bezpieczne) będzie pranie ręczne. Po drugie unikaj suszenia kurtki na grzejniku i przetrzymywania jej na prażącym słońcu. Po wyjęciu z bębna ułóż ją na płasko na ręczniku i poczekaj, aż całkowicie wyschnie.

Jak prać poliester z wiskozą? Podpowiadamy!

Wiskoza i poliester to połączenie dwóch różnych tkanin syntetycznych. Pierwszą wytwarza się z celulozy występującej naturalnie w przyrodzie, natomiast druga to w całości syntetyk. Masz w swojej kolekcji koszulę, sukienkę lub spódnice wykonaną z mieszanki tych dwóch materiałów? Zastanawiasz się, czym różni się pranie poliestru od czyszczenia wiskozy? Tak naprawdę musisz pamiętać tylko o tym, że wiskoza jest dużo mniej odporna na zagniecenia i zniszczenia. Wymaga nieco więcej uwagi i delikatności. Najważniejsze jest wirowanie – unikaj wysokich trybów, ustawiaj raczej te minimalne, jak w przypadku prania poliestrowej kurtki. Pamiętaj też, by dobrze ułożyć materiał na wieszaku, inaczej pojawią się na nim trudne do rozprasowania zagniecenia.