DO GÓRY
25 Cze

Jak odświeżyć i wyczyścić kurtkę skórzaną? Poznaj domowe sposoby na czyszczenie skórzanej odzieży

jak odświeżyć kurtkę skórzaną

Elegancka skórzana kurtka to ponadczasowy element zarówno damskiej, jak i męskiej garderoby. Jest na tyle uniwersalna, że bez obaw zestawiasz ją z wieloma stylizacjami. Rewelacyjnie prezentuje się w towarzystwie biznesowych outfitów – eleganckich, czarnych cygaretek lub ołówkowej spódnicy i klasycznej białej koszuli z kołnierzykiem, ale równie dobrze możesz połączyć ją z casualowymi lookami z jeansami i modnymi T-shirtami z nadrukiem. Po skórzaną kurtkę sięgamy zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Częste użytkowanie wiąże się jednak z powstaniem zabrudzeń, nieestetycznych plam i nieprzyjemnego zapachu. Pojawiają się zatem pytania, jak czyścić i prać skórzaną kurtkę? Jak usunąć puder i fluid z kurtki? Jak usunąć z niej zapach potu? Jak ją impregnować i pielęgnować, by posłużyła przez długi czas?

 

Jak wyprać skórzaną kurtkę? Poznaj skuteczne metody czyszczenia skórzanej odzieży

 

 Ciemnoszara Ramoneska EuropeanizeZanim przystąpisz do prania, zapoznaj się z metką umieszczoną na podszewce kurtki, znajdziesz tam wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób możesz ją wyczyścić. Pamiętaj jednak, aby kurtki skórzanej pod żadnym pozorem nie prać w pralce! Możesz podjąć się prania ręcznego w domu, musisz jednak wiedzieć, że nieumiejętne czyszczenie skórzanej kurtki domowymi sposobami może ją zniszczyć. Czyszczenie skórzanej odzieży nie jest najłatwiejsze, gładkie skóry mocno zatłuszczone, przepocone lub zabrudzone namocz i pierz ręcznie. Pamiętaj, aby używać do tego specjalnego płynu do skór – wyczyścisz nim nie tylko skórzaną kurtkę, ale również odzież motocyklową. Zabrudzenia usuwaj ręcznie przy użyciu miękkiej szczoteczki. Poszewkę natomiast możesz wyprać przy użyciu wody z mydłem – delikatnie pocieraj materiał gąbką i pozostaw do wyschnięcia.

 

Jak usunąć plamy z kurtki skórzanej?

 

Na kurtce mogą pojawić się różne plamy z długopisu, atramentu, a nawet z farby, które szczególnie widoczne są na jasnych skórach. Musisz jednak wiedzieć, że skóry naturalnej nie należy czyścić środkami, które zawierają rozpuszczalnik, gdyż może on spowodować odbarwienia. Jak zatem zlikwidować plamy? Niewielkie zabrudzenia spróbuj usunąć wodą z mydłem lub z dodatkiem soku z cytryny – pocieraj zabrudzone miejsce miękką szmatką. Jeżeli sposób okaże się nieskuteczny, możesz użyć spirytusu. Tłuste plamy wywabisz mieszanką mąki ziemniaczanej i benzyny. Po wyczyszczeniu nie zapomnij o zmyciu i wysuszeniu skóry. Ślady atramentu zaś skutecznie zmyje zwykły zmywacz do paznokci.

Zastanawiasz się, jak usunąć gumę ze skórzanej kurtki? Użyj do tego kostki lodu – potrzyj nią gumę i zmróź, powinna sama odpaść.

 

Jak wyprasować skórzaną kurtkę?


Różowa Ramoneska Movie
Szukasz skutecznego sposobu na wyprostowanie pogniecionej kurtki skórzanej? Najbezpieczniej będzie oddać ją do pralni, gdzie fachowcy mają specjalne urządzenia, gwarantujące bezpieczne rozprasowanie zagnieceń. Rozprostowania odzieży skórzanej możesz podjąć się również w domu. Najprostszym sposobem jest powieszenie jej na wieszaku i delikatne zwilżenie wodą, po kilku dniach powinna odzyskać swój pierwotny wygląd. Możesz też użyć żelazka z generatorem pary. Skieruj żelazko na kurtkę i z odległości około 20 cm uderz parą wodną, zachowaj jednak ostrożność i rób to delikatnie. Innym sposobem jest wykorzystanie suszarki. Skieruj ciepły strumień powietrza na kurtkę – w taki sposób skóra zmięknie i powinna się rozprostować.

 

 

 

Jak odświeżyć kolor skórzanej kurtki?

 

Dłuższe użytkowanie kurtki skórzanej wiąże się z blaknięciem koloru, konieczne jest wtedy jej odświeżenie i renowacja. Powstaje jednak pytanie, czym to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie skórzanej kurtki specjalistom. W pralni zajmą się nie tylko profesjonalnym czyszczeniem, ale również korektą koloru. Warto zaufać specjalistom – masz wtedy pewność, że ulubiona odzież nie ulegnie zniszczeniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zadbać o kolor domowymi sposobami. Jeżeli chcesz, by skóra nabrała głębi i prezentowała się jak nowa – zadbaj o nią już na etapie prania. Wybierz specjalny środek, który nie tylko wyczyści materiał, ale również utrwali jego kolor i zapobiegnie jego dalszemu blaknięciu.

 

Jak dbać o kurtkę skórzaną?

 

Kurtki skórzane wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego raz w roku na wyczyszczoną skórę nałóż balsam, dzięki któremu materiał zachowa miękkość i swoje właściwości. Niezbędna jest również konserwacja kurtek. Dobry impregnat zabezpieczy skórę przed działaniem wilgoci. Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja, konserwacja i zabezpieczenie są konieczne, jeśli chcesz się cieszyć swoją ulubioną kurtką przez wiele sezonów.

 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kurtki skórzanej?

 

Po zimie skóra może mieć nieprzyjemny zapach. Co więcej, skóra to materiał, który chłonie zapachy. Zatem nawet w trakcie użytkowania może okazać się, że musisz pozbyć się np. zapachu dymu papierosowego. Jak usunąć nieprzyjemny zapach? Jak go zlikwidować? Najskuteczniejsze jest jej wywietrzenie w chłodnym, przewiewnym miejscu. Unikaj słońca i wilgoci, które mogą przyczynić się do zniszczenia skórzanej odzieży.

Zabrudzenia na skórze pojawiają się zazwyczaj na kołnierzu i mankietach. Musisz pamiętać, że w zależności od rodzaju skóry, można zastosować różne sposoby czyszczenia kurtki. Najbezpieczniejsze jest jednak oddanie kurtki do pralni, gdzie plamy zostaną usunięte w profesjonalny sposób. Ile kosztuje czyszczenie kurtki skórzanej w pralni? Pranie to koszt około 50 złotych, w niektórych przypadkach ze względu na duże zabrudzenia i zniszczenia, które wymagają kompleksowej renowacji, cena wzrasta i oscyluje w granicach od 100 do 150 złotych. Jeżeli zastanawiasz się, jak prać kurtkę puchową w pralce, zapoznaj się z naszym kolejnym artykułem. Wskażemy Ci kilka skutecznych sposobów na jej wyczyszczenie.

Avatar
Fz Fz