Przejdź do treści

Blog Renee

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź nasze porady przed rozmową o pracę

czarne cygaretki stylizacje

Perfekcyjnie przygotowane CV zadziałało i dostałaś telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? Pamiętaj, że strój na rozmowę kwalifikacyjną jest bardzo istotny, dlatego powinnaś zadbać o to, by prezentować się perfekcyjnie. Zastanawiasz się, co założyć na rozmowę o pracę, a czego nie wypada? Podpowiemy, jak skompletować idealny strój, byś nie musiała się tym stresować!

Dress code a rozmowa kwalifikacyjna

Z pewnością wiesz, że spotkanie o pracę odbywa się w charakterze formalnym. Z tego powodu na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje dress code. Jakie są jego główne zasady? Biznesowy dress code będzie nieco inny w zależności od stanowiska, na jakie się ubiegasz. Jednak można wyróżnić kilka podstawowych wskazówek, jakimi należy się kierować, wybierając ubrania na rozmowę kwalifikacyjną. Zacznijmy od fasonów – tutaj króluje klasyka. Proste kroje z wysokojakościowych tkanin sprawią, że będziesz prezentować się profesjonalnie. Jeśli wybierasz spódnicę lub sukienkę, trzymaj się uniwersalnej długości midi lub minimalnie przed kolano. Co do koszuli i eleganckich bluzek – dekolty nie powinny być wyzywające, a ramiona warto zasłonić, dla większej elegancji. Jakie buty będą odpowiednie? Najlepiej w stylizacji smart casual odnajdą się czółenka. Możesz zdecydować się na klasyczne wsuwane z okrągłym noskiem lub wybrać fason zapinany przy kostce ze spiczastym noskiem. Najlepiej, żeby buty były skórzane lub zamszowe, bez zbędnych zdobień. Jeśli nie przepadasz za obcasami, wybierz lordsy, oksfordki lub baleriny, te ostanie również powinny być zachowane w minimalistycznej stylistyce.

Stonowane kolory w stroju na rozmowę kwalifikacyjną to kolejna ważna zasada. Pożegnaj się z krzykliwymi odcieniami nawet na dodatkach. Jak dobrać kolory w stroju biznesowym? Będą to: czerń, biel, granat, szarość. Możesz też przechwycić elementy w odcieniach beżu, pasteli, bordo i butelkowej zieleni, która często zastępuje czerń. Dobrym pomysłem będzie zbudowanie monochromatycznej stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną, czyli takiej, składającej się z kilku odcieniu tego samego koloru. Najłatwiej będzie CI osiągnąć ciekawy efekt z szarymi elementami garderoby. Wzory są dopuszczalne, jednak tylko drobne i „standardowe”, jak między innymi: krata, pepitka, małe groszki, cienkie paseczki. Im mniej tym lepiej – i tym powinnaś się kierować, tworząc strój na rozmowę rekrutacyjną. Jakie dodatki dobrać do stylizacji smart casual? Minimalistyczne i stonowane, delikatnie podkreślające formalny styl outfitu, ale nie wychodzące na pierwszy plan – takie powinny być dodatki na rozmowę kwalifikacyjną. Torebka nie powinna mieć stylu wieczorowego, a casualowy, odpowiednia będzie zatem skórzana shopperka lub listonoszka, w której zmieścisz format A4. Klasyczna biżuteria i zegarek to dobry wybór, tak samo, jak apaszka przewiązana na szyi. Pamiętaj też o stonowanym makijażu i upięciu włosów w kok lub ułożenie ich i zaczesanie na jeden bok.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną — sprawdzone stylizacje

Zaczniemy od klasycznego zestawienia ze spódnicą i białą koszulą — to na ten outfit kobiety decydują się najczęściej. Jaką spódnicę wybrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jak już wcześniej wspominaliśmy, zrezygnuj ze spódniczek mini i długich spódnic do kostki, spódnica midi będzie najlepsza. Możesz zdecydować się na „biznesowy” krój, jakim określa się często spódnicę ołówkową. Świetnie, jeśli spódnica będzie mieć wysoki stan, co dodatkowo podkreśli Twoją sylwetkę, wtedy koszula lub bluzka powinna być włożona do środka. Do spódnicy ołówkowej koniecznie wybierz buty na obcasie – ten krój najlepiej prezentuje się w towarzystwie szpilek i czółenek. Dobrym wyborem będzie również spódnica plisowana, zwłaszcza że ten krój od kilku sezonów nie znika z listy trendów. Plisowana spódnica, sięgająca lekko za kolano będzie doskonale pasować do balerin. Spódnica już wybrana, a co z bluzką? Biała koszula to zawsze trafione rozwiązanie. Jeśli jednak chcesz wprowadzić do stroju nieco indywidualności, możesz zdecydować się na bluzkę z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach, pod warunkiem, że zarzucisz na nią żakiet lub marynarkę. Okrycie powinno być dopasowane, odrzuć na bok oversizowe fasony i zostaw je na inną okazję. Jeśli nie przepadasz za marynarkami, możesz zastąpić ją kardiganem o prostym kroju lub elegancką kamizelką, która bardzo często jest wykorzystywana w stylizacjach biznesowych. Pod żadnym pozorem nie wybieraj na rozmowę kwalifikacyjną spódnic jeansowych i tiulowych.

Jakie spodnie założyć na rozmowę o pracę? Najlepsze fasony spodni na rozmowę kwalifikacyjną to z pewnością cygaretki, czy spodnie w kant. Świetnym wyborem będzie komplet składający się z marynarki i spodni w tym samym odcieniu. Damski garnitur możesz połączyć z białą bluzką lub błękitną koszulą. Koniecznie wybierz szpilki, które dopełnią stylizację. Jeśli wybierasz spodnie i koszulę, warto dobrać do tego marynarkę, jednak nie jest to obowiązkowe. Unikaj koszul i bluzek z prześwitujących materiałów, by uniknąć modowej wpadki. Nogawka spodni powinna być prosta, niezbyt przylegająca do ciała. Jeśli szukasz alternatyw, możesz postawić na modne spodnie palazzo z rozszerzaną nogawką i wysokim stanem. Jeśli połączysz je z klasyczną, białą koszulą i szpilkami stworzysz formalny outfit. Czy wpada na spotkanie kwalifikacyjne założyć jeansy? Tutaj zdania są podzielone, jeśli jednak wybierzesz ciemne jeansy bez przetarć, z prostą nogawką i połączysz je z białą koszulą, cały strój wciąż będzie formalny.

Jaka sukienka na rozmowę kwalifikacyjną?

Zdecydowałaś, że na rozmowę kwalifikacyjną włożysz sukienkę? To też dobry wybór, pod warunkiem że będzie mieć odpowiedni krój i kolor. Jaki fason sukienki do stylizacji biznesowej wybrać? Najbardziej uniwersalny jest krój empire o długości midi, który świetnie pasuje do tweedowych żakietów. Żakiet wybieraj do sukienek, które odsłaniają ramiona. Dekolt caro, łódka lub całkiem zabudowany to świetny wybór do formalnego looku. Również sukienki z baskinką lub eleganckim paskiem w talii będą odpowiednie — najlepiej postawić na fason z rękawkiem ¾. Sukienka koszulowa w stonowanym odcieniu będzie odpowiednia, jeśli ubiegasz się na stanowisko w firmie, w której nie obowiązuje żaden dress code. Możesz, zamiast sukienki wybrać też kombinezon z długą, prostą nogawką i kopertowym dekoltem. Zrezygnuj z sukienek z tiulowymi wstawkami, koronkowymi przeszyciami, cyrkoniami i innymi zdobieniami, to fasony idealne na przyjęcie, jednak nie sprawdzą się w biznesowym outficie. Ważne — jeśli zdecydowałaś się na sukienkę, to obowiązkowo włóż buty na obcasie!

Przygotowaliśmy też kilka wskazówek, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą. Twoja rozmowa odbędzie się w czasie upałów? Sprawdź, w czym wystąpić na rozmowie kwalifikacyjnej latem. Bądź przygotowana na każdą okoliczność, dzięki naszym niezawodnym poradom.