?>

Spodnie woskowane – jak prać takie ubranie? Zobacz nasze porady!

pranie woskowanych spodni

Woskowane spodnie to bardzo praktyczne ubranie. Dzięki temu, że na materiał została nałożona dodatkowa warstwa, są one odporne na wodę oraz większość plam. Jednak taką tkaninę również można uszkodzić albo zmyć z niej wosk. Jak prać spodnie woskowane, by cały czas wyglądały jak nowe? Czy da się usunąć z nich tłuste plamy bez niszczenia materiału? Już podpowiadamy!

Jak usunąć plamy z woskowanych spodni? Skuteczne sposoby!

Spodnie, których materiał został pokryty woskiem lub podobną powłoką, są odporne na bardzo wiele plam. To właśnie ich największy atut! Dlatego możesz wybrać się w nich na wycieczkę podczas deszczowej pogody i nie będziesz musiała się martwić przemoczonymi ubraniami oraz plamami z błota. Tego typu zabrudzenia, które pojawią się na nogawkach, bez problemu zetrzesz wilgotną ściereczką. Co więcej, tym samym sposobem usuniesz z woskowanych spodni delikatne zabrudzenia albo wyczyścisz je, jeśli się zakurzą.

Może się jednak zdarzyć, że na takich spodniach pojawi się tłusta plama, którą nie uda się zetrzeć tak jak błota. W takiej sytuacji na pewno nie pocieraj ubrudzonego miejsca zbyt mocno! Jeżeli po wytarciu materiału wilgotną ściereczką plama nadal jest widoczna, to znaczy, że wniknęła głębiej. Zbyt mocnym tarciem możesz jedynie sprawić, że na tkaninie pojawi się szpecący, jaśniejszy obszar. Jak w takim razie uratować woskowane spodnie? Pomocny w takiej sytuacji będzie zwykły płyn do mycia naczyń. Skoro jego zadaniem jest usuwanie tłustych śladów z talerzy, to równie dobrze poradzi sobie z tłuszczem na materiale! Przygotuj się jednak na to, że jedno pranie to może być za mało, jeśli plama wsiąkła bardzo głęboko. Delikatnie wetrzyj odrobinę płynu do mycia naczyń w ubrudzone miejsce, polej wodą i ostrożnie zapierz. Tak przygotowane spodnie wrzuć do pralki na program delikatny lub upierz w całości ręcznie. Jeżeli pierwsze pranie nie usunęło całej plamy, to powtórz te wszystkie kroki jeszcze raz, ale wcierając płyn do mycia naczyń w plamę na lewej stronie spodni. Tym razem nie powinien zostać po niej żaden ślad!

Pranie spodni woskowanych – jak się za to zabrać?

Woskowane spodnie, tak jak każde inne ubranie, wymagają regularnego czyszczenia. Tylko jak je właściwie wyprać, tak żeby się na pewno nie zniszczyły? Najlepszym i najbardziej delikatnym sposobem będzie oczywiście pranie ręczne i to najlepiej w letniej wodzie (temperatura prania powinna wynosić maksymalnie 30 stopni Celsjusza). W taki sam sposób możesz wyprać również woskowaną kurtkę.

Jeżeli bardzo nie lubisz prania ręcznego, możesz zaryzykować i spróbować trybu prania ręcznego lub delikatnego w pralce. Jednak zanim się na to zdecydujesz, wywróć spodnie na lewą stronę i dopiero wrzuć je do pralki. W przypadku mechanicznego prania nadal obowiązuje maksymalna temperatura 30 stopni Celsjusza. Przy cieplejszej wodzie materiał mógłby się zniszczyć! Takie spodnie są zwykle czarne lub granatowe, dlatego do prania warto dodać też płyn do prania ciemnych ubrań i prać je razem z ubraniami w podobnym kolorze np. sukienkami i bluzkami, które też wymagają delikatnego traktowania.

Musisz się jednak przygotować na to, że pranie w pralce może w jakimś stopniu uszkodzić taką tkaninę. Niektóre woskowane materiały mogą po kilku takich praniach zacząć się brzydko łuszczyć i nie będą się już nadawały do noszenia. Dlatego najbezpieczniejszym sposobem jest delikatne pranie ręczne i to tak rzadko, jak tylko się da.

Jak dbać o woskowane spodnie? Wypróbuj nasze wskazówki!

woskowe spodnie damskieSpodnie pokryte specjalną, błyszczącą lub matową powłoką są bardzo praktyczne, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób je pielęgnować. Podstawą jest oczywiście pranie we właściwy sposób, co już o pisałyśmy we wcześniejszej części artykułu. Ważne jest również to, żebyś zawsze czytała zalecenia producenta, które znajdują się na metce oraz zbyt często nie prała takich spodni. To może wydawać się mało higieniczne, ale naprawdę niektórych ubrań nie trzeba bardzo często prać. Dobrym sposobem na odświeżenie materiału, pozbycie się brzydkiego zapachu oraz usunięcie bakterii jest włożenie spodni do zamrażarki na kilka godzin. Zanim to jednak zrobisz, zapakuj ubranie do plastikowej torby, tak by nie nabrało wilgoci. Ten sposób na odświeżanie stosuje się również w przypadku jeansów! Używając tej metody, unikniesz zbyt częstego prania woskowanego materiału, dzięki czemu dłużej będzie wyglądał jak nowy.

Jak jeszcze dbać o woskowane spodnie? Jeżeli zauważysz jakąś drobną plamkę na ubraniu, to zamiast od razu wrzucać je do pralki, spróbuj usunąć zabrudzenie wilgotną ściereczką. Tylko tłuste lub uporczywe plamy będą wymagały mocniejszego czyszczenia. Aby tkanina dłużej była świeża, warto ją też regularnie wietrzyć. Pamiętaj również, by podczas zakupów dobrać idealny rozmiar na swoją figurę. Zbyt duże woskowane spodnie będą się brzydko marszczyć, a za małe mogą szybciej zacząć się wycierać.

Zastanawiasz się, co nosić do woskowanych spodni i jak tworzyć z nimi niezapomniane stylizacje? Przeczytasz o tym w naszym kolejnym artykule!