Przejdź do treści

Blog Renee

Maseczka ochronna DIY – jaki materiał wybrać?

lyocell tkanina material

Choć kupienie gotowej maseczki ochronnej nie jest już problemem, coraz częściej decydujemy się, by zrobić je samodzielnie. W Internecie znajdziesz mnóstwo pomocnych tutoriali, instrukcji czy infografik. Jeszcze przed jej wykonaniem trzeba wybrać odpowiedni materiał do maseczek. Chcesz wiedzieć, który z nich sprawdzi się najlepiej? Czy tylko profesjonalne tkaniny zadbają o Twoje bezpieczeństwo i o czym na pewno musisz pamiętać? Radzimy!

Wybieramy najlepszy materiał na maseczki ochronne

Masz przed sobą gotową, przejrzystą instrukcję? Zastanawiasz się, jaki materiał na maseczkę wybrać? Przygotowałyśmy dla Ciebie krótki przegląd najczęściej wykorzystywanych materiałów – sprawdź!

Bawełna

To chyba najpopularniejszy materiał na maseczki ochronne, zwłaszcza w wersji DIY. Włókna bawełniane doskonale przepuszczają cząsteczki powietrza i są higroskopijne – dlatego latem tak chętnie wybieramy przewiewne sukienki, koszule czy szerokie spodnie wykonane z tej tkaniny. Świetnie sprawdzą się zatem jako materiał na maseczkę, zwłaszcza podczas upalnych dni. Bawełna jest też przyjazna alergikom, miękka w dotyku i przyjemna dla skóry. Co ważne – a może nawet najważniejsze – można ją bardzo łatwo zdezynfekować. Wytrzyma pranie w wysokich temperaturach, w zależności od konkretnego materiału nawet w 95 stopniach. Pamiętaj, że materiał na maseczki należy prać po każdym użyciu w temperaturze minimum 60 stopni (właśnie taka temperatura zabija cząsteczki wirusa). Oprócz tego maseczkę warto również wyprasować – możesz śmiało ustawić żelazko na wysoki program.

Maseczkę bawełnianą łatwo wykonasz z tego, co znajdziesz w szafie. Skuteczny okaże się m.in. zwykły T-shirt. Z pewnością masz w swojej kolekcji przynajmniej jeden nieużywany model – taki, w którym nie chodzisz w ogóle lub zakładasz tylko od czasu do czasu. Warto dać mu nowe życie i samodzielnie zrobić z niego maseczkę! Warto wiedzieć, że nieco bardziej efektywna może okazać się koszulka wykonana z mieszanki bawełny i innych włókien (szyfonu, flaneli czy jedwabiu), niż taka ze 100% bawełny. Jeszcze przed rozpoczęciem szycia upewnij się, że na materiale nie ma żadnych dziur i plam. Oprócz T-shirta możesz śmiało wykorzystać ściereczkę kuchenną (występują w przeróżnych wzorach i świetnie sprawdzą się jako materiał do maseczki) albo poszewkę na poduszkę. Jeśli chodzi o tę ostatnią, najlepszą ochroną będzie model z powłoką antybakteryjną. Zamiennikiem może być np. bawełniane prześcieradło.

 

 

Flizelina

Flizelina to elastyczne, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe włókno syntetyczne. Używa się go w przemyśle budowlanym, tapicerski, krawieckim czy dekoracyjnym – ale to nie wszystko. Jest również popularna w branży medycznej jako materiał wykorzystywany do produkcji sprzętu medycznego i odzieży ochronnej. Dzięki swoim właściwościom dba o odpowiednią cyrkulację powietrza, a zarazem usztywnia materiał i zachowuje swój kształt nawet po kilku praniach. Znakomicie sprawdzi się jako zewnętrzna warstwa Twojej maseczki ochronnej – np. w połączeniu z inną tkaniną (bawełnianą bluzką z krótkim rękawem albo z wykrojem ze starego longsleeva). Flizelinę z odpowiednim certyfikatem możesz kupić w pasmanterii lub w Internecie. Pamiętaj, by maseczkę z flizeliny również prać po każdym zdjęciu.

Worek do odkurzacza

Zaskoczona? Okazuje się, że worek do odkurzacza to świetny materiał do samodzielnego wykonania maseczki ochronnej. Dobrze filtruje mikroorganizmy i ogranicza dostawaniu się ich do układu oddechowego. Jeśli więc nie zależy Ci na maseczce kolorowej czy zdobionej ciekawym wzorem i cenisz minimalizm, maseczka ochronna z worka od odkurzacza to propozycja właśnie dla Ciebie! W zakamarkach szafek czy półek z pewnością skrywa się kilka worków – warto tym razem wykorzystać je w nieco inny sposób. Tym bardziej, że to banalnie proste! Maseczkę z worka można błyskawicznie zrobić nawet bez szycia – wystarczy odpowiedni wykrój i zwykły zszywacz, by w 15 minut zyskać gotowy model. Masz kilka możliwości – albo użycie wyłącznie worka, albo połączenie go z innymi warstwami materiałów, np. bawełny lub flizeliny. Będziesz zaskoczona, jakie to łatwe!

 

Wskazówki, o których musisz pamiętać

Skuteczność maseczki ochronnej zależy nie tylko od materiału, z jakiego została wykonana. Niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny. Dlatego zawsze pamiętaj, by nie nosić jej zbyt długo, często zmieniać i prać oraz prasować w wysokich temperaturach. Wybierając materiał zwróć uwagę na grubość splotu – stawiaj na zwarte włókna dobrej jakości. Dbaj o dokładne ułożenie maseczki na twarzy, tak by ściśle przylegała do Twojej skóry i nie odstawała w żadnym miejscu. Zdejmując pamiętaj natomiast, by chwycić ją za uszy, unikając kontaktu z głównym materiałem. Miej w zapasie przynajmniej kilka maseczek i regularnie je wymieniaj – dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i osób, z którymi przebywasz.

 

 

 

To nie koniec porad odnośnie do materiałów i tkanin. W jednym z poprzednich artykułów wzięłyśmy na warsztat lyocell. Co to za tworzywo i jak je pielęgnować? Sprawdź!