DO GÓRY
20 Gru

Jak wyprostować, usztywnić i wyczyścić kapelusz? Poznaj praktyczne porady!

damski kapelusz

Kapelusze różnego typu są ostatnio bardzo modne, dlatego każdy, kto chce być na czasie z najnowszymi trendami, powinien sprawić sobie chociaż jeden. Jednak czy wiesz, że tego typu nakrycie głowy wymaga szczególnej pielęgnacji, by cały czas prezentować się dobrze? Z naszego poradnika dowiesz się, jak wygląda pielęgnacja kapelusza, jego czyszczenie oraz to jak go zmniejszyć, rozciągnąć, wyprostować i usztywnić.

Jak dbać o kapelusz – przydatne wskazówki!

jak wyprostować kapeluszJesienne i zimowe kapelusze zwykle są wykonane z filcu, a te przeznaczone na lato ze słomy. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, będzie on potrzebował odpowiedniej pielęgnacji, by przez długi czas wyglądać jak nowy. Kapelusze filcowe wymagają regularnego szczotkowania, dzięki któremu łatwo można usunąć z ich powierzchni kurz czy inne drobne zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak żeby wybrać szczotkę wykonaną z naturalnego włosia i w kolorze odpowiadającym barwie kapelusza (do jasnego modelu jasna szczotka, do ciemnego modelu ciemna szczotka). Jeżeli zdarzy Ci się zmoknąć, to po przyjściu do domu zostaw swoje nakrycie głowy do swobodnego wyschnięcia na jakiejś płaskiej powierzchni. Nigdy nie susz go suszarką, bo to mogłoby sprawić, że się zdeformuje.

Jak dbać o kapelusz słomkowy? Aby przez długi czas wyglądał pięknie, zwróć uwagę na to, by nie doprowadzać do jego nadmiernego przesuszenia. Jeśli poczujesz, że zrobił się trochę za suchy, zostaw go raz na jakiś czas w zaparowanej łazience po gorącej kąpieli. Jeżeli skończył się sezon na konkretny rodzaj kapelusza, to zabezpiecz go plastikową osłonką oraz schowaj do pudełka. Bez względu na rodzaj nakrycia głowy nigdy nie zostawiaj żadnego kapelusza w samochodzie podczas upalnych dni. Zarówno filcowe, jak i słomkowe bardzo źle to zniosą – ten wykonany ze słomy może nadmiernie wyschnąć i zacząć pękać, a ten z filcu zapewne się skurczy.

Chcesz wiedzieć, jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy? Sprawdź nasze porady!

Jak usztywnić rondo kapelusza? Podpowiadamy!

Może się zdarzyć, że po dłuższym noszeniu tego modnego nakrycia głowy do sukienki, marynarki czy innych swoich codziennych stylizacji zauważysz, że jego rondo zaczęło lekko opadać. Jednak nie panikuj! Tę wadę da się naprawić! Jak usztywnić kapelusz, by prezentował się jak nowy? Możesz spróbować go wykrochmalić. Kup gotowy krochmal na zimno w proszku lub sama go przygotuj z mąki ziemniaczanej. Po takim zabiegu kapelusz należy suszyć na płaskiej powierzchni, by się nie odkształcił. Ta metoda sprawdzi się do większości rodzajów kapeluszy. Jeżeli chodzi o te słomkowe, to możesz też spróbować usztywnić go żelatyną.

Jak wyprostować kapelusz? To nie jest wcale takie trudne!

Pognieciony kapelusz przestanie być interesującą ozdobą i może popsuć Twoją stylizację. Nie martw się jednak, jeśli Twoje ulubione nakrycie głowy się zdeformowało – już spieszymy z poradą jak je naprawić! Kapelusze filcowe i słomkowe modeluje się gorącą parą – potrzymaj go trochę nad gorącym czajnikiem lub garnkiem z gotującą się wodą i delikatnie wymodeluj palcami. Po takim zabiegu zostaw kapelusz ułożony płasko do ostygnięcia i dokładnego wyschnięcia. Jeżeli Twoje słomkowe nakrycie głowy jest bardzo mocno pogniecione i ten sposób nie zadziałał, to możesz spróbować trochę bardziej ryzykownej metody. Polega ona na tym, że cały kapelusz moczy się w gorącej wodzie, a potem kształtuje i odkłada płasko do wyschnięcia. Niestety nie każdy typ słomki będzie w stanie znieść taki zabieg, dlatego stosuj go tylko w sytuacjach bez wyjścia.

Jak zmniejszyć kapelusz? Czy da się to zrobić?

Co zrobić w sytuacji, gdy trafiłaś na kapelusz, który będzie idealnie pasował do Twojego ulubionego płaszcza, ale jest trochę za duży? Jak zmniejszyć rozmiar kapelusza? Jeżeli chodzi o drobną korektę, to możesz ją wykonać nawet w domu. Niestety, jeśli kapelusz jest na Ciebie za duży o więcej niż jeden rozmiar, to sama go nie zmniejszysz i trzeba będzie go powierzyć w ręce specjalistów. Domowe zmniejszanie polega na wszyciu od wewnętrznej strony kapelusza gumki odzieżowej, którą bez problemu dostaniesz w każdej pasmanterii. Pamiętaj tylko, że tym sposobem da się zmniejszyć kapelusz maksymalnie o 1 cm w obwodzie!

Jak rozciągnąć kapelusz? Nasze porady!

Rozciąganie kapelusza jest trochę bardziej skomplikowaną sprawą niż zwężanie. Może się zdarzyć, że nawet po udanej zmianie rozmiaru, powróci on do swojego kształtu za jakiś czas. Warto jednak spróbować! Jak zwiększyć obwód kapelusza? Zwilż go dokładnie wodą, a w środku umieść jakiś okrągły przedmiot, który będzie go rozciągał. Zostaw kapelusz w takim stanie do wyschnięcia. Możesz również spróbować poszerzyć go poprzez zdecydowane rozciąganie w dłoniach. Musisz się jednak przygotować na to, że te metody mogą wpłynąć negatywnie na materiał kapelusza. Powiększenie zbyt małego nakrycia głowy to bardzo trudne zadanie!

Jak czyścić kapelusz? Sprawdzone sposoby!

Nie zapominaj o tym, że każdy kapelusz wymaga również czyszczenia! Do odświeżania i usuwania zanieczyszczeń najlepiej używać tylko wilgotnej ściereczki lub miękkiej szczotki. Może się jednak zdarzyć, że na Twoim kapeluszu pojawią się jakieś uporczywe plamy. Modele wykonane z filcu czyści się za pomocą waty nasączonej roztworem amoniaku i wody (na szklankę wody dodaje się łyżkę amoniaku). Plamy ze słomkowego kapelusza usuniesz za pomocą mieszanki wody i soku z cytryny w proporcjach 1:1. Wetrzyj ten płyn w cały kapelusz i pozostaw go do wyschnięcia.

Zastanawiasz się, jak nosić kapelusz w stylowy i modny sposób? Przeczytaj nasz kolejny artykuł!

Avatar
Fz Fz