DO GÓRY
13 Wrz

Jak wyczyścić i odświeżyć płaszcz w domu? Poznaj nasze sposoby

Czy płaszcz można wyprać w pralce

Odpowiednia pielęgnacja płaszcza to nie lada wyzwanie. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko materiał czy fason płaszcza, ale i stopień zabrudzeń czy zakurzenia. Czy jedynym rozwiązaniem jest oddanie ulubionego okrycia do profesjonalisty? A może istnieją metody, które spokojnie możesz wykorzystać w domu, by zadbać o swój płaszcz i go wyczyścić?

 

Jak wyprać płaszcz?

 

Jeśli płaszcz jest mocno zabrudzony, a dodatkowo ma wiele zaschniętych plam, czeka Cię wizyta w pralni. Możesz próbować wykorzystywać metody domowe, ale szczególnie w przypadku płaszczy wełnianych musisz być bardzo ostrożna, bowiem łatwo jest naruszyć strukturę włosia i zniszczyć ukochane okrycie.

 

Czy płaszcz można wyprać w pralce?

 

Jeżeli Twoja pralka dysponuje specjalnymi programami do prania delikatnych tkanin lub prania wełny, możesz spróbować wyprać taki płaszcz. Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoja pralka posiada takie opcje, lepiej nie ryzykować prania.

 

Jak można odświeżyć płaszcz zimowy bez prania?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić lekko zabrudzony płaszcz wełniany, podpowiadamy: możesz posłużyć się specjalną rolką do ubrań, wilgotną szczotką do “czesania” wełnianych płaszczy lub wykorzystać… odkurzacz. Ustaw delikatny tryb i uważaj, by nie zniszczyć materiału.

 

Jak można wyprasować płaszcz?

 

Najpopularniejszym sposobem jest wykorzystanie żelazka i wilgotnej, bawełnianej lub lnianej ściereczki, przez którą prasujemy płaszcz. Jeśli nie wiesz, jak wyprać i wyprasować płaszcz wełniany, to właśnie ta delikatna metoda jest najbezpieczniejsza. Pamiętaj jednak, że działa jedynie na bardzo niewielkie zagniecenia, a jeśli Twój płaszcz jest mocniej pognieciony, to może nie obejść się bez pomocy specjalistów w tym zakresie.

Co zrobić, żeby płaszcz nie obłaził?

 

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest pralka, istnieje ryzyko “obłażenia” płaszcza. Choć w Internecie można znaleźć wiele porad (na przykład spryskiwanie płaszcza płynem do płukania), to warto tę kwestię pozostawić specjalistom lub… przyzwyczaić się do codziennego wykorzystywania rolki do ubrań w celu usunięcia drobnych pyłków i kurzu.

 

Jak wyczyścić płaszcz z sierści?

 

Podobnie jak z opisywanym “obłażeniem”, najlepszą metodą usuwania sierści jest szczotkowanie włosia lub usuwanie sierści za pomocą specjalnej rolki do ubrań. Jeśli sierści jest zdecydowanie więcej, domowe metody nie do końca mogą się sprawdzić lub będą bardzo czasochłonne.

 

Jak dobrze przechowywać płaszcze?

 

Płaszcze najlepiej przechowywać na masywnych wieszakach, na przykład na takich wykonanych z solidnego połączenia drewna i metalu. W ten sposób nie tylko zapewnisz płaszczom odpowiednie wsparcie (płaszcze są ciężkie i mogłyby spać z plastikowych wieszaków lub je połamać), ale przede wszystkim zabezpieczysz je przed odkształcaniem. Dodatkowo pamiętaj o tym, by nie wsadzać do rękawów i kieszeni płaszcza czapek, szalików i innych przedmiotów.

 

“Lepiej zapobiegać niż leczyć” –  to powiedzenie zdecydowanie odnosi się również do okryć wierzchnich. Jeśli dbasz o swój płaszcz, regularnie go odświeżasz i używasz rolki do ubrań, a dodatkowo każde niewielkie zabrudzenie usuwasz niemal od razu, możesz cieszyć się idealnym stanem Twojego okrycia przez długi czas.

Avatar
Fz Fz