?>

Jak usunąć wosk z ubrania? Skuteczne metody na uporczywy wosk

jak usunąć wosk z ubrania

Nic nie potrafi zepsuć romantycznego nastroju świec jak plama z wosku i to na Twoim ulubionym ubraniu! Co zrobić, jeśli wosk skapnął na spodnie, bluzkę, czy inny element garderoby? Podpowiemy, jak usunąć wosk z ubrania i czym wyczyścić plamę po nim. Do dzieła!

Czym zmyć wosk z ciuchów?

Jak skutecznie usunąć wosk z materiału? Zacznijmy od bardzo istotnego faktu – najlepiej z ubrań schodzi wosk utwardzony. Płynny jest zbyt tłusty i może z łatwością przesiąknąć do struktury materiału na dobre, zwłaszcza podczas prób jego starcia. Jeśli właśnie zauważyłaś świeżą plamę po wosku, która jest wciąż morka, najlepiej szybko schłodzić wosk. Zrobisz to za pomocą kostek lodu lub zimnego powietrza z suszarki. Zimny, twardy wosk zeskrob za pomocą plastikowej łopatki lub cienkiego nożyka. Możesz w ten sposób usunąć wosk ze spodni, kurtki, czy innych ubrań.

Jak usunąć wosk do depilacji z ubrania?

Wosk kosmetyczny do depilacji może Ci zabrudzić ubranie, zwłaszcza jeśli depilację wykonywałaś sama w warunkach domowych. Jak pozbyć się wosku do depilacji z ubrania? Niezależnie od tego, jaki element odzieży poplamiłaś, możesz zastosować metodę z oliwką lub tłustym kremem. Tłuste substancje bez problemu rozpuszczają wosk. Musisz to jednak zrobić umiejętnie, tak by nie stworzyć tłustej plamy na ubraniu. Tutaj liczy się precyzja, dlatego rozłóż ubranie na desce do prasowania i powoli małymi porcjami nakładaj oliwkę w miejsce plamy z wosku. Powinno się udać! Na wszelki wypadek po tym zabiegu usuwania wosku zastosuj odplamiacz i upierz ciuch zgodnie z zaleceniami producenta. Chusteczki do usuwania nadmiaru wosku dołączone do opakowania również powinny zadziałać skutecznie na skórze i ubraniach.

Usuwamy wosk z butów

Jak usunąć wosk z butów skórzanych? Jeśli plama jest świeża, należy ją zmrozić i delikatnie zeskrobać, tak by nie uszkodzić materiału. Zamszowe lub materiałowe buty wymagają nieco więcej pracy, jednak usunięcie plamy z wosku z butów wykonanych z tych materiałów również jest możliwe. Powstałą na butach plamę najpierw musisz rozgrzać, a następnie posypać ją talkiem lub startą kredą, skrobia ziemniaczana również będzie dobra, jeśli akurat masz ją w kuchni. Proszek musi przylec do materiału, co zazwyczaj trwa nawet kilka godzin. Po tym czasie powinnaś delikatnie, ale dokładnie odkurzyć zaschniętą plamę. Przygotuj się na powtórzenie czynności kilka razy, ta metoda jest skuteczna, jednak musisz ją zastosować parę razy z rzędu.

Jak usunąć plamę z wosku? Ostatni etap

Plamy z wosku są uciążliwe, ale nie martw się, istnieje kilka sposobów, jak się ich pozbyć, by nie uszkodzić materiału. Usuwanie plam z wosku za pomocą żelazka to najczęściej stosowana metoda, jest to zatem doskonały dowód na jej skuteczność. Przygotuj deskę do prasowania, żelazko i papier do pieczenia lub ręcznik papierowy. Rozłóż kawałek papieru, a na niego materiał, na którym jest plama, na plamę połóż kolejną warstwę papieru. Teraz przyłóż delikatnie żelazko i delikatnie przesuwaj po plamie z wosku. Rozgrzany wosk zacznie wsiąkać w papier. Uważaj, by nie dotknąć wosku żelazkiem, ponieważ je uszkodzisz. Po tym zabiegu wystarczy wrzucić ubranie do pralki – śladu po plamie nie będzie!

Dowiedz się też, jak pozbyć się gumy z ubrania. Przetestowaliśmy różne metody i wybraliśmy najskuteczniejsze.