DO GÓRY
21 Sty

Jak usunąć rdzę z ubrania? Walka z plamami nie musi być przegrana!

usuwanie rdzy z ubrań

Czasem wystarczy tylko moment nieuwagi, by na Twojej ukochanej bluzce czy spodniach pojawiła się nieestetyczna plama.  Co wtedy? Oczywiście, sposób postępowania w dużej mierze zależy od tego, co jest źródłem zabrudzeń. Inaczej będzie brzmiała odpowiedź na pytanie: czym usunąć klej z ubrania (plamy z kleju potrafią dać się we znaki!), a inaczej, jeśli zastanawiasz się, czym zmyć farbę z ubrania. Do wyjątkowo upartych plam należą plamy z rdzy. Dowiedz się, jak możesz je usunąć!

Czym usunąć rdzę z ubrania?

Stało się: na Twoich ubraniu pojawiła się zabrudzenie, a Ty nie masz pojęcia, jak usunąć kłopotliwe plamy z rdzy? Jednym z rozwiązań, jakie masz do wyboru, jest użycie dedykowanego odplamiacza. Tego rodzaju środki kosztują około 5-15 złotych, w zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujesz. Nie zapominaj jednak, że odplamiacz musisz stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak pozbyć się rdzy z białego ubrania?

Białe ciuchy wyglądają świetnie, ale mają dużą wadę – bardzo dobrze widać na nich wszystkie zabrudzenia. Czerwonawe plamy z rdzy nie pozostaną więc niezauważone. Jak w takim razie sprać rdzę z białego ubrania? Przede wszystkim – postaraj się zareagować możliwie jak najszybciej. Usuwanie plamy z rdzy będzie łatwiejsze, jeśli zaczniesz walczyć ze świeżym zabrudzeniem, dlatego nie czekaj aż plama wyschnie. Pamiętaj jednak, że tarcie plamy zwilżoną w wodzie ściereczką może mijać się z celem i skutkować pojawieniem się jeszcze większych szkód. Taki sposób radzenia sobie z zabrudzeniami z rdzy jest w stanie powiększyć powierzchnie plamy, która zostanie roztarta na materiale.

Masz w domu cytrynę? Jeśli tak, wyciśnij z niej sok do kubeczka i usuń pestki oraz wszystkie drobne błonki. Plamy z rdzy na ubraniu delikatnie natrzyj świeżym sokiem. Najłatwiej będzie Ci to zrobić, jeśli zanurzysz w soku czystą ściereczkę i ostrożnie naniesiesz sok bezpośrednio na plamę. Poczekaj, aż sok wsiąknie w tkaninę, a następnie upierz ciuch w pralce. Jeśli sok z cytryny zadziałał, ale plama nie została całkowicie usunięta, możesz zastosować ten trik powtórnie. Nie zapominaj jednak, że domowy sposób z sokiem z cytryny warto wcześniej przetestować na skrawku materiału. Jeśli nic się nie stanie – materiał nie zostanie zniszczony lub odbarwiony – możesz wypróbować metodę już na plamie. Mała rada – sok stosuj ostrożnie i tylko na obszarze plamy. Dopilnuj, by sok znalazł się tylko na zabrudzonej części ubrania.

Jak usunąć rdzę z kolorowego ubrania?

Zastanawiasz się, czym możesz sprać rdzę z kolorowego ubrania? W przypadku takich ubrań musisz w pierwszej kolejności zadbać o to, żeby Twoje sposoby na walkę z uporczywymi rdzawymi plamami, nie spowodowały blaknięcia koloru lub jego zmiany. No dobrze, ale jak w takim przypadku wywabić plamy z rdzy? Najprawdopodobniej w swoich kuchennych zapasach masz proszek do pieczenia, prawda? Ubranie rozłóż na płasko, następnie delikatnie wetrzyj go w plamę. Możesz to zrobić na przykład za pomocą czystej ściereczki. Podobnie jak w przypadku soku z cytryny, proszek powinien znaleźć się tylko na zabrudzonym obszarze, unikaj jego kontaktu z czystymi fragmentami ubrania. Najlepiej przeprowadź również krótki test na niewielkiej, niewidocznej części materiału – będziesz mieć pewność, że proszek nie poplami tkaniny.

Jak usunąć rdzę z butów?

Co, jeśli rdza pojawiła się na Twoich ulubionych czółenkach? Jak skutecznie usunąć w takim przypadku plamę z rdzy? Niestety, walka z plamą na butach może okazać się bardzo trudnym zadaniem, dlatego najlepiej będzie, jeśli zabrudzone buty zaniesiesz do szewca lub zapytasz w pralni, czy podejmą się usunięcia zabrudzenia w przypadku konkretnej pary obuwia. Do pralni chemicznej możesz też spróbować oddać ubrudzone rdzą ubrania, o ile w ich przypadku możliwe jest czyszczenie chemiczne.

ZAPAMIĘTAJ! Jak pozbyć się rdzy z ubrania? Niestety, plamy z rdzy bywają naprawdę bardzo trudnym przeciwnikiem, dlatego najlepiej w ogóle nie dopuszczać do ich powstawania. Mimo to, walka z nimi nie jest z góry skazana na porażkę. Jeśli jesteś fanką domowych sposobów, możesz spróbować triku z sokiem z cytryny lub z proszkiem do pieczenia – zwłaszcza że oba produkty możesz bez trudu znaleźć w najbliższym sklepie lub własnej kuchni.

Avatar
Fz Fz