?>

Jak usunąć plamy z kawy? Uratuj swoje ubrania domowymi sposobami!

jak usunąć plamy z kawy

Jakie plamy przytrafiają nam się najczęściej? Tak, to właśnie plamy z napoju, bez którego nie wyobrażamy sobie porannej rutyny, czy popołudniowego relaksu… Plamy z kawy potrafią nam zrujnować dzień! Jednak nie spisuj swoich ubrań na straty! Znamy skuteczne sposoby na usuwanie plam po kawie z ubrań i chętnie się nimi podzielimy.

Czy plama z kawy zejdzie?

Zastanawiasz się, czy usunięcie plamy z kawy jest możliwe? Tak, pod warunkiem, że będziesz działać szybko, wtedy masz największe szanse na pozbycie się niechcianej plamy po kawie. Niezależnie od tego, czy pijasz espresso, czy latte pierwsze, co powinnaś zrobić po rozlaniu kawy na ubranie to namoczyć świeżą plamę w wodzie lub opłukać miejsce pod bieżącą wodą. Najlepiej namoczyć plamę z ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Później będzie pora na kolejne kroki.

Czym usunąć plamy z kawy?

Domowych sposobów na usunięcie plam po kawie jest naprawdę wiele, a co najlepsze możesz wykorzystać podstawowe produkty, które znajdziesz w kuchni! Jakie produkty pozwolą Ci skutecznie uporać się z plamą po kawie? Na tej liście znajdą się: ocet, soda, żółtko, a także sól. Zaczniemy od metody z użyciem octu, który ma naprawdę wiele właściwości i sposobów na jego wykorzystanie, jest mnóstwo. Jak zmyć plamę po kawie za pomocą octu? Przygotuj roztwór składający się z jednej łyżki octu i około litra letniej (nie gorącej!) wody. Miksturę nakładaj na plamę gąbeczką lub ściereczką i pocieraj bardzo delikatnie aż do skutku. Później upierz swoje spodnie, bluzkę, czy sweterek zgodnie z zaleceniami na metce, by pozbyć się specyficznego zapachu octu. Plamy po kawie na ubraniu usuniesz także za pomocą żółtka jaja kurzego, pod warunkiem, że plama będzie świeża. Roztrzep żółtko w małej miseczce, dodaj kilka kropel alkoholu i wymieszaj z ciepłą wodą (pół szklanki wystarczy). Pocieraj miksturę w miejscu plamy, a potem wrzuć ubranie do pralki. Po plamie nie pozostanie żaden ślad.

Jak sprać plamę z kawy na białej koszuli? W tym pomoże nam naturalny odplamiacz, czyli soda oczyszczona. Namocz najpierw koszulę w ciepłej wodzie z odrobiną proszku do prania. W tym czasie przygotuj miękką ściereczkę i delikatnie ją namocz. Następnie posyp plamę po kawie sodą (stołowa łyżeczka sody powinna wystarczyć, chyba że plama jest bardzo duża, wtedy śmiało posyp więcej) i delikatnie wetrzyj ją zwilżoną ściereczką. Jeśli nie masz sody w domu, wystarczy posypać plamę solą! Najlepsza będzie ta drobno mielona. Sól powinna się wchłonąć w miejscu mokrej plamy i ją wywabić.

Jak sprać starą plamę z kawy?

Zdarzy się, że kawa wyleje się w czasie, gdy nie będziesz mogła się nią od razu zająć lub zauważysz ją dopiero po kilku godzinach. Co zrobić, gdy plama z kawy zaschnie na dobre? Czy możliwe będzie spranie starej plamy po kawie? Użyj sody oczyszczonej i postępuj tak, jak opisaliśmy powyżej z jednym wyjątkiem. Pozostaw na kilka minut sodę na plamie, a dopiero później przystąp do wycierania jej ściereczką. To pozwoli sodzie wchłonąć głębiej w strukturę materiału i skutecznie rozpuścić zaschnięte plamy po kawie. Możesz też spróbować namoczyć plamę w roztworze z wody i soli. Jeśli to nie pomoże, warto zastosować specjalistyczny detergent – zaschnięte plamy po kawie mogą nie dać się tak łatwo domowym sposobom.

Mamy dla Ciebie garść przydatnych porad, jak pozbyć się fluidu z ulubionej bluzki! Sprawdź, czym zmyć podkład z ubrania!