DO GÓRY
15 Sty

Jak szybko usunąć farbę z ubrania?

czym usunąć farbę z ubrania

Prace domowe oraz plastyczne to bez wątpienia czynności, które powinnaś wykonywać w starych ubraniach lub specjalnym fartuszku. Dzięki temu nie będziesz musiała sobie zadawać pytań: czym usunąć klej z ubrania lub jak pozbyć się rdzy? Bardzo częstym problemem są plamy powstałe na skutek używania farby. Musisz pamiętać, że sposób na pozbycie się konkretnych zabrudzeń jest ściśle uzależniony od tego, z jaką farbą miałaś do czynienia. Jak w takim razie w praktyce zmyć farbę z ubrania? Na plamy z farby istnieją domowe sposoby. Jakie? Podpowiadamy!

Jak usunąć z ubrania farbę olejną?

Nie masz pojęcia, czym zmyć farbę olejną z ubrania? W przypadku zaschniętych plam, możesz spróbować bardzo delikatnie zdrapać pozostałości farby z powierzchni materiału. Zachowaj jednak ostrożność – drapanie niestety może też doprowadzić do pojawienia się zniszczeń, na przykład widocznego zmechacenia. Ten sposób najlepiej sprawdzi się na takich powierzchniach, jak jeansy.

Czym zmyć z ubrania farbę do włosów?

Farbowałaś włosy i stało się… plama! Jak sprać farbę do włosów z ubrań? Przede wszystkim, postaraj się zareagować możliwie jak najszybciej. Krok pierwszy: delikatnie usuń nadmiar farby z powierzchni ubrania. Najłatwiej będzie Ci to zrobić płaskim, jak najcieńszym przedmiotem, który jednocześnie będzie wystarczająco sztywny. Unikaj gwałtownego pocierania plam ściereczką, bo możesz niechcący roznieść je na kolejne części tkaniny. Jeśli już zebrałaś farbę, czas na pranie. Jak jeszcze usunąć plamy z farby z ubrań? W tym przypadku możesz skorzystać z odplamiacza przeznaczonego do tego rodzaju plam. Zwróć jednak uwagę na to, że odplamiacz koniecznie musi być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Przede wszystkim, sprawdź jak go bezpiecznie używać i do jakich materiałów możesz go wykorzystać.

Jak usunąć plamy z farby plakatowej?

Farby plakatowe pewnie dobrze znasz ze szkoły. Czym w takim razie usunąć tego rodzaju farbę z ubrania? Tego rodzaju plamy są nieco łatwiejsze do wywabienia niż plamy z farby olejnej czy farby do włosów. Po pierwsze: jak najszybciej zapierz świeżą plamę. Jeśli jeszcze nie zaschła, będzie Ci zdecydowanie łatwiej ją usunąć. Unikaj jednak pocierania jednej części materiału o drugą, ponieważ w ten sposób ryzykujesz, że zabrudzenie się rozniesie, niepotrzebnie powiększając plamę. Najprościej będzie, jeśli podstawisz pod kran część materiału, która została zabrudzona i odkręcisz wodę. Po spłukaniu farby z bluzki czy spodni wypierz je w odpowiednim programie.

ZAPAMIĘTAJ! Jak sprać farbę? Po pierwsze: nie zapominaj, że sposób, w jaki będziesz pozbywać się plamy z farby zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj farby spowodował zabrudzenie. Po drugie: niezależnie od tego, którą farbą zaplamiłaś ubranie, nigdy nie próbuj jej usunąć przez pocieranie materiału ścierką, nawet jeśli wcześniej pozbyłaś się nadmiaru farby z powierzchni materiału. W ten sposób ryzykujesz tylko, że resztki farby zabrudzą czyste fragmenty ubrania.

Avatar
Fz Fz