DO GÓRY
25 Cze

Jak prać puchową kurtkę? Poznaj sprawdzone sposoby na wyczyszczenie lekkiego okrycia wierzchniego

Jak prać puchową kurtkę

Puchowe kurtki to jedne z ulubionych okryć wierzchnich kobiet i mężczyzn. Nic dziwnego, są lekkie, cienkie, a przede wszystkim mają rewelacyjne właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że bez wahania wykorzystamy ją zarówno w pierwsze wiosenne dni, jak i chłodne jesienno-zimowe poranki. Podczas użytkowania pojawiają się jednak nieestetyczne zabrudzenia, szczególnie na jasnych kolorach – białych, beżowych i pastelowych. Konieczne jest zatem ich odświeżenie i wyczyszczenie. Pranie puchowych kurtek z naturalnego – gęsiego lub kaczego – czy syntetycznego puchu i z pierza wbrew pozorom nie jest łatwe. Delikatne wypełnienie łatwo zniszczyć podczas niewłaściwej pielęgnacji. Jak zatem czyścić kurtkę puchową? Jak ją samemu uprać w pralce? Jak i w czym prać kurtkę puchową? Czy do bębna pralki włożyć piłki tenisowe? Jak wirować i szybko wysuszyć kurtkę puchową w domu?

 

Jak prać kurtkę z puchu w pralce?

 

Pranie kurtek puchowych w pralce automatycznej jest możliwe, to prosty i skuteczny sposób jej odświeżenia i pozbycia się plam – wystarczy, że podejdziesz do tego z głową. Zanim jednak zabierzesz się do czyszczenia, dokładnie zapoznaj się z informacjami na metce, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań – przystąp do działania! Do prania puchówek najlepiej sprawdzą się pralki z dużym bębnem – puch chłonie dużo wody, dlatego potrzebuje dużo miejsca. Zanim jednak włożysz kurtkę do pralki, wyjmij z niej wszystkie rzeczy – dokładnie opróżnij kieszenie, rozepnij guziki, suwak i rzepy, odepnij kołnierz i pasek, jeśli go posiada. Dlaczego jest to ważne? Wszystkie elementy mogą uszkodzić materiał podczas obrotów bębna. Następnym krokiem jest włożenie kurtki do pralki i nastawienie prania – wybierz delikatny program o najniższej temperaturze. Pamiętaj, że puch i pierze nie lubi silnych detergentów, dlatego używaj niewielkiej ilości proszku albo wybieraj łagodne płyny do prania i zrezygnuj z płynów zmiękczających. Do bębna pralki warto włożyć 2-3 piłeczki tenisowe. Dzięki temu unikniesz efektu „zbicia” puchu i pierza. Nie bez znaczenia jest wirowanie – ustaw 400 obrotów na minutę.

 

Jak wyprać kurtkę puchową ręcznie, by jej nie zniszczyć?

 

Ręczne pranie kurtki puchowej jest możliwe, ale musisz wiedzieć, że to bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Jak się do tego zabrać? Najpierw opróżnij kieszenie, odepnij kaptur, rozsuń suwak i przekręć kurtkę na lewą stronę. Tak przygotowane okrycie wierzchnie musi być na początku wymoczone w letniej wodzie. Po wymoczeniu i delikatnym zapraniu możesz przystąpić do prania właściwego – odpowiednia będzie woda o temperaturze 30-40°C z dodatkiem proszku do prania pierza, ale równie dobrze sprawdzi się szare mydło. Kurtkę puchową delikatnie ugniataj. Unikaj gwałtownego naciskania i wykręcania, w taki sposób możesz ją zniszczyć. Jeżeli uznasz, że udało Ci się wyczyścić wszystkie zabrudzenia, możesz przystąpić do kolejnego etapu, mianowicie płukania. Pamiętaj, że kurtkę puchową bardzo trudno wypłukać, dlatego czynność musisz wielokrotnie powtarzać, aby uniknąć powstania nieestetycznych zacieków. Czasochłonne, prawda? Dlatego zachęcamy do prania kurtek puchowych w pralce – to o wiele prostszy i oszczędniejszy sposób na jej odświeżenie! Piorąc okrycie w pralce, unikniesz również jego zniszczenia.

 

Jak suszyć kurtkę puchową? O tym musisz wiedzieć

 

Jeżeli już udało Ci się wyprać kurtkę puchową, nie spoczywaj na laurach. Bardzo ważne jest również suszenie okrycia wierzchniego z naturalnego wypełnienia. Jeżeli zastanawiasz się, jak suszyć kurtkę puchową w suszarce, to musisz pamiętać, aby temperatura nie przekraczała 40°C. Nie masz suszarki? – nie martw się, poradzisz sobie bez niej! Kurtkę z naturalnym, kaczym lub gęsim, wypełnieniem z powodzeniem wysuszysz domowymi sposobami. Pośpiech nie jest tu wskazany, dlatego w żadnym wypadku nie przyspieszaj procesu schnięcia i nie kładź kurtki w pobliżu grzejników – pierze nie dość, że może się zbić, to jeszcze przypalić od zbyt wysokiej temperatury. Nie jest również wskazane zawieszanie jej na wieszaku, gdyż może się odkształcić. Kurtka powinna schnąć w pozycji poziomej (leżącej) na płaskiej powierzchni w przewiewnym miejscu. Nie zapomnij co jakiś czas obracać okrycia – w ten sposób roztrzepiesz puch i równomiernie go rozłożysz, co przyspieszy również schnięcie wypełnienia. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – puch i pierze może schnąć nawet kilka dni. Dlatego, zanim schowasz swoją odświeżoną kurtkę do szafy, dokładnie sprawdź, czy na pewno wyschła.

 

Pranie kurtki puchowej w pralni

 

Domowe czyszczenie kurtek puchowych – ich namaczanie, pranie i suszenie – to pracochłonne zajęcie, dlatego kurtkę na koniec sezonu warto oddać do pralni chemicznej.

Ile kosztuje pranie kurtki puchowej? Cena prania w pralni chemicznej nie jest wygórowana i waha się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zatem obawiasz się samodzielnego prania – lepiej zapłacić za wyczyszczenie kurtki przez profesjonalistów. Puchowa kurtka z pewnością posłuży Ci jeszcze przez kilka sezonów.

 

Jak dbać o kurtkę puchową, by posłużyła przez kilka sezonów?

 

Pranie kurtki puchowej umożliwi jej odświeżenie i wyczyszczenie, jednak niezwykle istotna jest również odpowiednia pielęgnacja. Jak już wspomnieliśmy, nigdy nie chowaj wilgotnej kurtki do szafy – w taki sposób puch może się zbić, a okrycie straci swoje termoizolacyjne właściwości. Warto również używać specjalnych środków do impregnacji, które przedłużą żywotność okrycia wierzchniego.

Kurtki puchowe to okrycie, które powinno znaleźć się w każdej szafie. Doskonale sprawdzi się podczas wyjazdów za miasto, wypraw w góry, ale z powodzeniem wykorzystasz ją do tworzenia miejskich stylizacji. Warto zatem odpowiednio o nią dbać, by posłużyła Ci przez długi czas. Jeżeli zastanawiasz się jak czyścić inne okrycia wierzchnie, np. jak wyprać kurtkę skórzaną? – zapoznaj się z naszym kolejnym artykułem, podpowiemy Ci jak to robić, by jej nie zniszczyć.

Avatar
Fz Fz