DO GÓRY
13 Wrz

Jak prać polar? Poradnik krok po kroku

w czym prać polar

Polarowe ubrania są wręcz stworzone do tego, aby nosić je w sezonie jesienno-zimowym. Polar zapewnia ciepło, skutecznie chroni przed wiatrem, a jednocześnie dobrze wentyluje, dlatego możesz mieć pewność, że się w nim nie spocisz. Zastanawiasz się, jak prać polar, aby zawsze był czysty i pachnący? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym odpowiadamy na wszystkie pytania.

Proszek, płyn, a może kapsułki? W czym prać polar?

Od kiedy w modzie zapanował eklektyzm, a granice pomiędzy eleganckimi a codziennymi outfitami stały się płynne, nikogo już nie dziwi łączenie sportowych butów z sukienkami lub miksowanie bluz z kapturem ze spodniami na kant. Chociaż polarowe ubrania kojarzą się przede wszystkim z górskimi wycieczkami, coraz częściej zobaczymy je w casualowych stylizacjach popularnych trendsetterek.

Wysokiej jakości polarowe kurtki są odporne na zabrudzenia, dlatego nie ma konieczności, aby prać je po każdym użyciu. Z reguły wystarczy oczyścić polar z kurzu i brudu raz na kilka miesięcy. Polar można prać w pralce, co znacznie ułatwia jego konserwację. Ponadto na rynku dostępne są różnego rodzaju impregnaty, które chronią polarowe włókna przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Odpowiednie pranie polaru jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze zachowujemy w ten sposób wszystkie termoizolacyjne właściwości tkaniny, po drugie – zapewniamy bluzie estetyczny wygląd przez długi czas. Przed włożeniem polaru do pralki, upewnij się, czy nic nie pozostało w kieszeniach. Następnie zapnij wszystkie zamki i przewróć polar na lewą strona. Czarne i granatowe bluzy możesz bez problemu prać z innymi ciemnymi ubraniami. Uważaj natomiast podczas prania kolorowych polarów, np. czerwonych, zielonych lub bardzo modnych w ostatnim czasie – neonowych. Zazwyczaj trzeba je po prostu prać oddzielnie lub ręcznie. Temperatura prania jest zależna od zaleceń producenta. Z reguły należy użyć programu na 30 lub 40 stopni z wirowaniem na najniższych obrotach (niektórzy producenci rekomendują, aby całkowicie zrezygnować z wirowania). W związku z tym, że polarowe włókna ulegają skurczeniu, najlepiej stosować delikatny detergent w płynie, żelu lub kapsułkach. Proszek spowoduje, że bluza stanie się sztywna i nieprzyjemna w dotyku. Polar schnie bardzo szybko, dlatego po wypraniu wystarczy go jedynie lekko wykręcić i rozłożyć poziomo na suszarce. Dobrze, aby polar sechł na świeżym powietrzu lub w przewiewnym, słonecznym miejscu. Nie zaleca się suszyć polaru w suszarce bębnowej, chyba że na metce znajduje się wyraźna informacja na ten temat.

jak wyprać polar

W jakiej temperaturze prać polar ręcznie?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie zniszczysz ulubionego polaru, najlepiej wypierz go ręcznie. W pierwszym kroku należy postępować tak samo, jak w przypadku prania ręcznego – wyjąć wszystko z kieszeni, zapiąć suwaki i odwrócić bluzę na lewą stronę. Przygotowany polar włóż do miski z letnią wodą i niewielką ilością płynu. Pozostaw polar na kilka minut, a następnie wypłucz w dużej ilości zimnej wody. Nie stosuj płynów do płukania i nie rozwieszaj polaru na sznurkach. Może to spowodować rozciąganie się włókien.

Bardzo ważnym elementem konserwacji polaru jest impregnacja. Na rynku nie brakuje specyfików, dedykowanych do pielęgnacji odzieży technicznej. Impregnat pozwala również odzyskać wszystkie właściwości, które bluza traci podczas prania. Wiele środków impregnujących występuje w postaci płynów do stosowania w pralce. Wówczas musisz w pierwszej kolejności wyprać polar w tradycyjnym detergencie (bez wirowania), po czym nastawić kolejny cykl prania i wysuszyć polar jak zawsze.

Jak wyczyścić polar z sierści?

Zmorą każdego właściciela psa i kota jest sierść na czarnych ubraniach. Polar pomimo licznych zalet ma jedną dużą wadę – włosy i sierść przyczepiają się do niego z łatwością i trudno je później usunąć. Jeśli nie chcesz, aby Twoja bluza była pokryta sierścią, staraj się nie trzymać polaru w miejscu, do którego mają dostęp zwierzęta. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w celu usunięcia sierści najpierw dobrze strzep bluzę, a następnie użyj rolki z taśmą lub specjalnej rękawicy do zbierania sierści. Czyść polar systematycznie, aby sierść nie wbijała się w tkaninę. Na rynku są już dostępne pralki, które mają program do usuwania sierści. Sprawdź jednak, czy temperatura i obroty wirowania takiego programu są odpowiednie do prania polaru.

Avatar
Fz Fz