?>

Jak prać kaszmir? Dowiedz się, jak dbać o kaszmirowe ubrania

jak prać kaszmir

Kaszmir to jedna z najbardziej delikatnych i stylowych tkanin. Takie miano w świecie mody zasługuje na specjalne traktowanie. Sprawdź, jak dbać o kaszmirowe ubrania, by wyglądały perfekcyjnie przez długi czas. Podpowiemy, jak prać kaszmir i zdradzimy kilka tricków na jego pielęgnację. Twoje kaszmirowe ubrania będą jak nowe!

Czy kaszmir można prać w pralce?

Zacznijmy od tego, że przed jakimikolwiek zabiegami czyszczenia kaszmiru, należy zapoznać się z metką. tam producent zostawił nam najważniejsze informacje dotyczące prania i konserwacji naszego kaszmirowego ubrania lub dodatku. Może zdarzyć się tak, że producent zaleci wyłącznie pranie chemiczne, tj. koniecznie będzie zaniesienie kaszmirowych ubrań do specjalistycznej pralni. Taki zabieg producenci stosują już jednak rzadko, z prostego względu – większość domowych pralek jest już w stanie podołać temu wyzwaniu! Kaszmir najlepiej prać na delikatnym programie lub ręcznie. Niemal każda pralka ma program prania ręcznego w niskiej temperaturze i na niskich obrotach, co będzie idealne dla tego materiału. Zatem pranie kaszmiru w pralce jest możliwe, ale tylko na programie prania ręcznego. Ważne, by woda miała stałą, letnią temperaturę. Warto zainwestować także w specjalne płyny do tkanin delikatnych jak kaszmir czy wełna. Skład takich płynów jest delikatniejszy niż standardowych. Pamiętaj też, że kaszmir, tak samo, jak jeans lub wełna, nie lubią częstego prania – nie służy to tkaninie, która zaczyna tracić swoją fakturę, a fason może się odkształcać. Po wyjęciu kaszmirowych ubrań z pralki nie należy ich mocno wyciskać i skręcać, by pozbyć się wody. Jak zatem suszyć kaszmirowe ubrania? Nadmiar wody delikatnie usuń, otulając kaszmirowe ubranie ręcznikiem. Następnie ułóż na suchym ręczniku kaszmirowe ubranie i czekaj, aż wyschnie. Bardzo ważne jest suszenie wełnianych i kaszmirowych rzeczy na płasko, by fason się nie odkształcił.

Jak prać sweter z kaszmiru?

Najczęściej w swojej szafie mamy kaszmirowe swetry. Kochamy je za delikatność i niepowtarzalną lekkość. Jak prać kaszmirowe swetry, by pozostały w nienaruszonym stanie? Temperatura wody – zarówno w praniu ręcznym, jak i w pralce na ręcznym programie nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Temperatura wody nie może się zmieniać podczas całego procesu prania. Nie wiruj kaszmirowych swetrów w pralce – daj im czas, by wyschły same. Jeśli zdecydujesz się na pranie ręczne w misce, pamiętaj, żeby nie wyciskać i wykręcać mocno materiału, wystarczy lekkie ugniatanie, a Twój kaszmirowy sweter z pewnością będzie Ci za to wdzięczny 😉 Tak samo postępuj podczas prania kaszmirowego szalika.

Jak prasować kaszmir? Czy warto?

Zastanawiasz się, czy kaszmir można prasować? Zazwyczaj wystarczy wysuszyć kaszmirowe ubranie na płasko, by pozbyć się wgnieceń, jeśli jednak materiał jest uparty, można wkroczyć z żelazkiem. Tutaj zalecamy ostrożność. Pamiętaj, by kaszmirowe ubrania prasować na lewej stronie. Twoje żelazko z pewnością ma funkcję prasowania wełny – ten program w zupełności wystarczy, by wyprasować także kaszmirowe ubrania. Jeśli Twoje ubranie jest wyjątkowo cienkie możesz prasować je przez czystą ściereczkę na wspomnianym wyżej programie.

Jak dodatkowo dbać o kaszmir?

Z dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, które możesz stosować, jest już wcześniej wspomniane rzadkie pranie kaszmiru, to naprawdę mu służy! Lepiej jest wietrzyć kaszmirowe ubrania lub odświeżać je za pomocą pary wodnej. Kaszmir nie lubi być często noszony, nawet jeśli chodzi o Twój ulubiony sweter, warto dać mu odetchnąć, by uniknąć konieczności prania. Kaszmirowe swetry najlepiej składać i kłaść na półce – wieszak może nieco zniekształcić materiał na ramionach. Jeśli na Twoim swetrze pojawią się małe kulki, nie martw się! Możesz łatwo usunąć je ręcznie bądź jednak delikatna. Możesz też rozejrzeć się za specjalną maszynką lub grzebieniem do „golenia swetrów kaszmirowych”. Ciesz się kaszmirowymi ubraniami, jak najdłużej!

Mamy też dla Ciebie kilka wskazówek, jak prać wełnę w pralce.